Jak začít včelařit + postup přijetí člena ČSV

Chov včel, na rozdíl od chovu králíků, drůbeže a pod. podléhá  chovatelskému a veterinárnímu zákonu. Z toho vyplývá  několik důležitých povinností, mj. každý včelař a každé včelstvo musí být evidováno u Českého svazu chovatelů. Proto je nutno:

  1. zjistit si číslo parcely + číselný kód katastrálního území, na kterém má zájemce umístěná včelstva, popř. kam je po jejich opatření umístí.
  2. vyplnit formulář „Evidence včelstev“ a odeslat na adresu:

    Českomoravská společnost chovatelů
    Pracoviště ústřední evidence včel
    Hradišťko 123
    252 09 Hradišťko pod Medníkem
    kontaktní spojení: tel.: 257 896 210
    e-mail: uevcely@cmsch.cz (pí. Čížková)

    Zpětně obdrží včelař potvrzení o registraci s přiděleným registračním číslem chovatele a registračním číslem stanoviště. Poté každý rok v srpnu obdrží včelař od ČMSCH dopisem znovu potvrzení o registraci se stávajícími údaji, které musí zkontrolovat, popř. opravit či doplnit, v každém případě doplnit aktuální počet včelstev a toto potvrzení je povinen nejdéle do konce měsíce září odeslat zpět ČMSCH. Pokud toto nesplní, jeho počet včelstev je po 6 měsících v evidenci změněn na „0“ a po roce je včelař z evidence vyřazen. Pokud nadále chová včely, porušuje tím zákon a vystavuje se tím odpovídajícím sankcím. Dále má včelař povinnost včas a podle metodiky dané vyhláškou provést veškerá léčení, každoročně v daném termínu odevzdat vzorky a vést předepsaným způsobem evidenci léčení.

    Registrovaný včelař má možnost stát se členem Českého svazu včelařů. Členství v ČSV poskytuje několik výhod: Odběr časopisu Včelařství, prostřednictvím ZO ČSV průběžně obdrží veškeré aktuální potřebné informace, každoročně může žádat o dotace, má zajištěna léčiva za nižší cenu, ZO zajistí ošetření včelstev aerosolovým vyvíječem, odevzdání vzorků na veterinární vyšetření a další.

  3. vyplnit formulář „Členská přihláška fyzické osoby“, odevzdat ji nejlépe ZO, v jejímž katastru má umístěna včelstva. V případě ZO Příbram je to jednateli (př. Pruner) a pokladníkovi (př. Volek) uhradit členský příspěvek 200 Kč za člena + 26 Kč na včelstvo. Jednatel poté zadá potřebná data zájemce o členství do Centrálního informačního systému ČSV, ten vygeneruje údaje pro platbu a pokladník daný obnos zašle na UV ČSV. Po potvrzení přijetí platby UV ČSV je zájemce přijat za člena ČSV.

Pokud chce včelař (pouze člen ČSV) žádat o dotaci na včelstva, musí na schůzi ZO ČSV do 15. září (v případě ZO Příbram je to první čtvrtek v měsíci) doručit vyplněnou žádost o dotaci 1D (příloha srpnového čísla časopisu Včelařství, popř. lze formulář získat na internetových stránkách ČSV). Podle současné vyhlášky musí rovněž přiložit originál hlášení o počtu včelstev pro  ČMSCH – v tom případě zajistí jeho odeslání do Hradišťka ZO, a nebo jeho kopii, pokud originál odešle včelař do ČMSCH sám. Bez odevzdání těchto dvou dokumentů nelze žádost o dotaci vyřídit.

Stanovišť včelstev může mít včelař více, ale všechny musí mít registrované u ČMSCH . V případě, že má některé ze stanovišť umístěno na katastru jiné ZO, musí k žádosti o dotaci 1D od této organizace přinést potvrzení, že u této ZO o dotaci nežádá.

Povinnosti včelaře vyplývající z veterinárního zákona – léčení včelstev u ZO Příbram:

  • Na přelomu července a srpna (po posledním vytáčení medu) se provádí letní léčení proti Varroáze – Formidolem. Léčivo včetně postupu aplikace se vydává na schůzi v červnu, popř. v srpnu.
  • Ve druhé polovině října se provádí hlavní podzimní léčení proti Varroáze – Varidolem. Léčivo včetně postupu aplikace se vydává na schůzi v říjnu, léčení (2x) provádí každý včelař sám, v průběhu listopadu až prosince následuje třetí ošetření – aerosolem, to provádí pomocí aerosolového vyvíječe po předchozí domluvě termínu proškolení členové ZO za účasti majitele včelstev.
  • Týden po ošetření aerosolem položit na dno úlu čisté podložky, po cca měsíci je vyndat, měl (spad na podložce) opatrně usušit a na Výroční členské schůzi (první čtvrtek v únoru) odevzdat v předepsaném obalu a s patřičným nákazovému referentovi.
  • Případné další léčení probíhá na pokyn KVS, nebo nákazového referenta.

Bližší informace lze získat u jednatele

Vladimír Pruner
tel. 604 846 312
prunmira@centrum.cz