Léčení včelstev proti Varroáze v průběhu roku podle veterinární metodiky
- Letní léčení se provádí po posledním vytočení medu, zpravidla koncem července. K tomuto léčení se používá FORMIDOL – deska buničitého papíru napuštěná kyselinou mravenčí. Léčivo se vydává na členské schůzi v červnu, popř. v srpnu. Přesný postup aplikace je uveden v příbalovém letáku každé desky.
- Podzimní léčení probíhá ve třech fázích od druhé poloviny října do Vánoc. Nejprve se provádí dvakrát ošetření fumigací a poté ošetření aerosolem. Podrobnosti jsou popsány v samostatných článcích.
- Jarní léčení se provádí v březnu pouze na stanovištích, na kterých byl při laboratorním vyšetření měli (vzorky odevzdané v únoru na výroční členské schůzi) zjištěn výskyt roztoče větší než 3 kusy na včelstvo. Výsledky vyšetření jsou oznámeny na schůzi v březnu. Přesný postup přeléčení dotčených včelstev určí nákazový referent. Na březnové schůzi je rovněž vydáno léčivo.
Prosím všechny včelaře, aby dodržovali předepsaný způsob aplikace léčiv – v opačném případě vzniká rezistence roztočů vůči léčivu.
Postup při léčení včelstev aerosolem
- Princip aplikace léčivého přípravku VARIDOL spočívá v jeho rozptýlení v prostoru úlu pomocí nosného média, kterým je vodní nebo acetonová mlha. Aerosolová technika je výhodná za nízkých venkovních teplot, protože mikroskopické částice aerosolu pronikají do středu zimního chomáče včel lépe než kouř.
- Termín léčení: provádí se jako třetí léčení po fumigaci v průběhu listopadu a prosince. Konkrétní termín záleží na domluvě každého člena s obsluhou aerosolového vyvíječe na říjnové či listopadové schůzi, popř. telefonicky.
- Postup aplikace: Provádí se při teplotě nad -5 oC a aplikaci provádí výhradně proškolení a pověření členové ZO Příbram. Vzhledem ke klimatickým podmínkám a termínu léčení používáme v naší organizaci jako nosné médium aceton. Úl je třeba před aplikací utěsnit; doba aplikace aerosolu je 30 sec u včelstev zimovaných v jednom nástavku, 40 sec u včelstev zimovaných ve dvou nástavcích. Po 15 minutách se úl nechá odvětrat otevřením česna a úlových oček.
Týden po aplikaci aerosolu je třeba vyčistit dno úlu a umístit na něj podložky pro sběr spadu měli. POZOR – podložka by se neměla do úlu zasouvat přímo po dně, aby se na ni nenahrnuli roztoči, kteří při čištění dna na něm eventuálně zůstali. Tito roztoči by zkreslovali početní výsledek přirozeného spadu. Po jednom měsíci se podložky z úlu vyjmou, spad se nechá několik dnů uschnout (podložky bývají často vlhké a měl se na ně lepí). Poté se měl vyčistí od mrtvolek včel – nejlépe přesít přes hrubé síto na cezení medu. Měl se případně nechá doschnout na savém papíru (noviny) a sesype se do malého kelímku od jogurtu. Ten se zakryje slabou tkaninou (kousek silonové punčochy) a zajistí gumičkou. Na kelímek se nalepí nálepka s údaji: jméno chovatele, registrační číslo chovatele, registrační číslo stanoviště a počet včelstev. Takto zabalený vzorek se odevzdá na výroční členské schůzi – první čtvrtek v únoru.
Termín ošetření a šarži použitého léčiva je třeba zaznamenat do „Záznamu o léčení včelstev“.
Postup při léčení včelstev fumigací
- Princip aplikace léčivého přípravku spočívá v odpaření roztoku účinné látky (VARIDOL) na doutnajícím proužku buničitého papíru.
- Termín léčení: Při podzimním léčení po 10. říjnu, nejlépe všichni včelaři ve stejném termínu, aby se minimalizovalo přenášení roztočů přelétavými včelami z neošetřených včelstev do již ošetřených. Konkrétní doporučený termín prvního ošetření se na základě vývoje počasí domlouvá na říjnové schůzi, kdy je léčivo vydáváno členům. Aplikace se provádí večer, kdy již včely nelétají, teplota by se měla pohybovat nad 10 oC. Týden až 10 dnů po prvním léčení se provádí druhé léčení stejným způsobem.
- Postup aplikace: Před aplikací přípravku se plásty v úlu upraví tak, aby mezi krycím plástem a stěnou úlu vznikla asi 4 cm mezera. Požadované množství přípravku se aplikuje na fumigační pásek, který je evidovaný jako veterinární technický prostředek. U nástavkových úlů se proužek vkládá do horního nástavku. Česno a úlová očka uzavřeme. V dodaném proužku papíru proděravíme otvor asi 1 cm od vrchního okraje. Těsně před ošetřením se nakape z výše 3 cm na horní polovinu proužku (blíže k otvoru) Varidol. Na jedno včelstvo (na jeden nástavek) se použijí dvě kapky přípravku. Obsedá-li včelstvo 2 nástavky, na proužek se nakapou max. 4 kapky. Pro velmi slabá včelstva se použije jedna kapka. Po vsáknutí přípravku se proužek na celé spodní straně zapálí. Proužek musí jen doutnat, nesmí hořet plamenem. V případě vzplanutí okamžitě plamen sfoukneme. Doutnající proužek připevníme ve svislé poloze hřebíkem do poloviny krycího plástu (do vosku) tak, aby byl proužek vzdálen 2 cm od plástu a 2 cm od stěny úlu. Úl okamžitě uzavřeme. Po 30 minutách působení přípravku česno otevřeme.
Nespotřebované léčivo je možné použít i příští rok za předpokladu, že bylo uloženo v temnu do 25 oC a chráněné před mrazem.
Termíny ošetření a šarži použitého léčiva je třeba zaznamenat do „Záznamu o léčení včelstev“.